Lehet más a kezelés?
Az Ultra a Taylor Hobson univerzális mérő és kezelőprogramja. Megjelent a 6. verzió is a programból ami… ami már nem mostani fejlesztés. Sokan ismeritek a kezelő felületet, ami a régi barátságos win 3.1-es operációs rendszer hangulatát idézi fel. A maga kis “multiplot” nyomtatási megoldásával. Ami különben egy ötletes megoldás volt, de mára ez kevés lett.
Kijelenthetjük, hogy az ULTA korának vége. Nézzük az kezelőfelületet.
Metrology 4.0
Teljesen újragondolták és tervezték a kezelést. 3 szakaszra lett osztva a program. Gépkezelés, kiértékelés és a termék interfész (PI). Akár érdességmérő, akár köralakmérő, a mérési funkciók (alapértelmezetten) baloldalt egységes ikonokon keresztül érhetőek el.
- A programok különálló fájlok, egyik gépről a másikra egy sima másolással átvihetőek, nincs több import / export.
- Szabadon beállítható jegyzőkönyv formátumok. Több mérés egy lapon, minden mérés külön lapon, nem gond, alakítsd kedvedre, akár fényképekkel, kiemelésekkel.
- Programozás támogatás CAD modellel.
- Adatmentés a PI részen keresztül. A mérésekről külön könyvtárakban megtalálható minden (PDF, mérési adat, adatkimenet) és ezek a könyvtárak nem csak a programból elérhetőek!
- Videós kezelői utasítások.
és ez csak pár a fejlesztésekből.
Mérjünk ferdén!
Az első dolgok egyike amit egy metrológus megtanul, hogy a tapintóval a felületre merőlegesen tapintunk. Akkor is ez a helyzet, ha nm-es pontosságú mérőelemeink, nagy felbontású enkóderekkel teletömött rendszerünk és egy 130 éve az innovációra és pontosságra törekvő cég eszközeit használjuk?
Az új rendszerben a köralaktapintók ±45°-ban az érdességmérők (Pl.: Talysurf i-Series) ±30°-ban a függőleges tengelyhez (igen, akár felfelé is) eltérhetnek és a mérés pontos lesz. Természetesen amikor csak lehet tartsuk be a merőleges tapintás szabályát.
Miért jó ez?
-
A jobb oldalt fent látható tapintóval tudunk kontúrt mérni és abból meghatározni metszéspontokat a mérés pontos helyéhez.
- Beszúrások, alászúrások elérhetőek a köralak és érdességméréséhez.
Automata érintési pont
Az Ultra programban és sok más készüléken is ha a tapintót a felülethez akartuk érinteni, akkor a gép automatikusan a tapintó nullapontjáig mozgatta a fejet. Ez a Metrology 4.0-ban már nem így van hiszen a mérőfej 100%-os tartománya kalibrálható. Ezt kihasználva megadhatjuk, hogy milyen értékre álljon a gépünk az érintkezési pont felvételekor.
Csökkenthetjük a programfutási időt vagy kihasználhatjuk a fej mozgástartományát íves vagy kontúros felületen.
Kontúrmérés, élő adatok
Akár érdesség, akár körkörösség géppel dolgozunk lehetőségünk van, legalább a tapintó mozgástartományán belül, kontúrmérésre. Ha motoros mozgatású mérőtengelyek vannak a gépen, akkor többre is alkalmas a program.
Miért jó ez? Hiszen ha van egy ilyen gépünk, akkor van kontúrmérő készülék is mellette. Ha nem akarjuk arra használni, hogy egy gép mérjen meg minden jellemzőt, akkor használjuk a mérési pontok meghatározására.
Dolgoztam több gyártó több köralakmérőjével, de az élkeresés, amivel egy tengely végét határozzuk meg, mindig elég macerás volt.
Itt viszont felvesszük a kontúrt, meghatározunk pár elemet, ezeket elmetsszük, eltoljuk és ahogy akarjuk módosítjuk, majd a kapott pontot vagy pontokat visszaküldjük a mérőprogramba a mozgások vezérlésére.
Okos mozgás
Az elemzés fülről visszaadott pontok mellé fel tudunk venni a gép vagy a darab koordinátarendszerében pontokat. Tetszőlegesen megadott értékekkel, vagy a tapintó helyzeténél. Felhasználhatóak mozgatási koordinátáknak, mérés kezdetének és / vagy végének meghatározására.
A mozgásnál megadható, hogy a tengelyek milyen sorrendben mozogjanak, vagy vektoros mozgással, mind egyszerre menjen az adott koordinátára.
A mozgást a képernyőn is tudjuk követni, mert a készülék és minden hozzátartozó eleme 3D mozgó modellként jelenik meg előttünk ezért sokkal könyebb a programozás, program kezelés.
Kiértékelés
A kiértékeléseknél a Talymap program lett integrálva a Metrology 4.0 felületébe. A teljes érdesség, topográfia, kontúr elemzések mellett a Matlab csatolás, részecskék keresése, térfogati és batch elemzések és ahol csak lehetséges a vonatkozó szabvány számával együtt feltüntetett értékek.
Profilok összefűzése, szétvágása, összehasonlítása nagyban segíti a kiértékeléseket. A Twist / Lead / Menetesség elemzés, az alakhiba sebesség változás alapú kiértékelése itt is elérhető az egyéb speciális OEM modulok segítségével.
Összefoglalás
A fentiek csak egy kis betekintést nyújtanak a program lehetőségeibe. Nagyon nagy és nagyon jó irányú fejlesztés született. A program kezelhető és barátságos. Érdemes a régi gépeket felújítani erre a programra.
Mi a helyzet az Ultrával?
Működik a fejlesztése még folyik, de inkább szinten tartás van. A Talymap elérhető lett egy kiegészítéssel az Ultrát használó készülékekhez, de ez csak a jegyzőkönyvezést támogatja, bár ez is sokat jelenthet egyes esetekben.
Az Intra érdességmérő készülékek vezérlése Talymap programon keresztül is elérhető.
Az összes nagy gépen viszont csak a Metrology 4.0 elérhető, egy modern vezérlővel együtt (Ethernet csatlakozás a számtógéppel).