ISO 21920
Tavaly (2021) évvégén nagy változás történt. Az ISO 21920 érdességmérési szabvány érvénybe lépett. Az összes meglévő 2D érdességszabvány érvénytelenné vált.
“Nincsenek” nagy változások, hiszen csak a rajzi jelölésektől kezdve változott meg minden.
Egy kis kitekintés a szabványra
Kiértékelési lehetőségek
A legfontosabb információ, hogy a Taylor Hobson készülékeihez kapható programok már egy éve tudják a szabvány alapján kiértékelni az érdességeket.
A T&S ConturoMatic készülékeihez pedig egy kiegészítővel elérhető az új szabvány.
Amire figyelni kell, hogy rengeteg kézi érdességmérő a beégetett programja miatt nem tudja a szabványnak megfelelő méréseket elvégezni. Ha nem sokára nagy akciókat láttok az érdességmérők között, akkor ez lehet a háttérben.
Az új ISO 21920 egyesíti a meglévő 2D érdességszabványokat, mostmár elegendő ezt a szabványt ismerni. Harmonizálva lett az ISO 25178 szabvánnyal ami a 3D felületkiértékelést, érdességmérést szabályozza. Sok egyértelműsítés történt, viszont ez magával hozta azt is, hogy pár régi jelölés teljesen mást jelent mint eddig.
- lsc – szekció hossza, hasonló mint a régi szabványban a mintavételi hossz
- nsc – szekciók száma, a mintavételi szakaszok számát adja
- Rmax megszünt, helyette az Rzx(l) paraméter használható. Ráadásul nem fix szakaszokkal számol, hanem egy ablakot csúsztat végig a profilon és ebben történik a kiértékelés.
- A 16% szabály nem alapértelmezetten igaz, hanem alapban a “max” szabály él.
- 51 mezőparaméter van (régiek, átnevezett régiek és új paraméterek) – /Mezőparaméter az a jellemző amely kiértékeléséhez minden adatpontot számításba kell venni pl: Ra, Rq, Rt/)
- Az Ra, Rq, Rsk, Rku, Rt paraméterek nem változtak, pár egyéb paraméterrel együtt, de a képleteket pontosították, esetleg más lett a vonatkozási hossz. Ehhez tartozóan viszont sok paraméter más csoportosításba, osztályba került át. Kiegészítő paramétereket kaptak.
- Térfogat paraméterek a 2D profilokon is elérhetővé váltak (Rvm, Rvmp, …)
Az Scn / λc paraméterek megadás kötelező lett, kivéve a következő jellemzők esetén: Ra, Rq, Rz, Rp, Rv, Rzx, Pt.
Beállításiosztályok bevezetve, (Sc1 – Sc5) amelyek meghatározzák a használható tapintórádiusztól a mérési szakaszok (szekciók) számáig a fő paramétereket.
Pontos meghatározás
Jobb oldalt egy új jelölési módszerrel megadott érdesség előírás.
Rq 3 értéket kell elérni minimum, Robust Gauss szűrővel, medián döntési szabállyal, spline filterrel, 14. rangú polinom illesztéssel, elektromágneses felületi profil meghatározási szabályokkal.
Az új szabvány eredménye egy pontosabb meghatározás. Segít a megrendelővel egyformán kiértékelni a darabot. Viszont ez már nem az a meghatározás, ami oktatás, képzésnélkül azonnal értelmezhető. Ezért ajánlatos a szabvány beszerzése, oktatások szervezése a mérőszemélyek részére.
Várható változások
A CAD tervező programok készítői kaptak egy átmeneti időt, hogy a programokba integrálják ezeket a változásokat.
A Taylor Hobson akkreditált kalibráló laborja a III – IV negyedévben kapja meg az engedélyt az új szabvány alapján történő kalibrálásokra.